ANA SAYFA HABERLER VİDEOLAR DERSLER OYUNLAR DOSYA RESİM GALERİSİ YARIŞMA Facebookta paylaşmak için tıklayınız
 
 » MENÜ
 Türkiye Coğrafyası
 Ülkeler Coğrafyası
 Matematik Coğrafya
 Siyasi Coğrafya
 Biyocoğrafya
 Beşeri Coğrafya
 Ekonomik Coğrafya
 Hidroğrafya
 Klimatoloji
 Coğrafya Soru Bankası
 Güncel Yazılar
 » SORU CEVAP BÖLÜMÜ
Bu bölümden coğrafya dersleriniz yada coğrafya ile ilgili sorularınız varsa bize iletebilirsiniz.
Editöre Soru Sorunuz
Cevaplanmış Sorulara Bakınız
 » BİR COĞRAFYA BİLGİSİ
1998 yılına kadar Everest zirvesine çıkmaya çalışan 918 kişiden 146’sı ölmüştür
 » İÇERİK İSTATİSTİKLERİ
 Toplam Dosya Sayısı : 58
 Toplam Makale Sayısı : 87
 Toplam Ders Sayısı : 92
 Toplam Video Sayısı : 132
 Toplam Oyun Sayısı : 283
 Toplam Soru Sayısı : 11856
 Toplam Haber Sayısı : 62
 » SİTE İSTATİSTİKLERİ
Üyeler
Son Üye : kaseous
Bugün : 0
Dün : 0
Toplam Üye : 1043
Online Üyeler
 Online üye yok..
Site Sayacı


Ip Adresiniz
ip adresim
İletişim
E-Mail : bilgi@cografyalar.com
Yosunlardan çok amaçlı enerjiler
 » Yosunlardan çok amaçlı enerjiler

          Enerji elde etmek amacıyla kullanılan yöntemler çevre kirliliğini de beraberinde getirdi. Son yıllarda enerjiye olan talep artışıyla insanlar alternatif enerji kaynaklarına yöneldi. Fosil yakıt kullanımını azaltmak için en son kullanılan yöntem bio-yakıtlar oldu. Bunun da bir sonucu olarak son çalışmalarda yosunlardan enerji elde edilmeye çalışılıyor.

Dünyadaki enerji sorununun çözümünü sudan sağlamak isteyen bir grup, Avrupa Birliği projesi kapsamında yosunlardan bio-yakıt elde etmeye çalışıyor. Proje sorumlusu Julie Maguire, yosunlar için gübreleme gerekmediğini, minimum ölçüde de bir alana ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Yosunların çok çabuk geliştiğini ifade eden Maguire, şöyle devam ediyor: “6 ayda en gelişkin hale geliyorlar. Yosunların işlenmesiyle en verimli topraktan dahi en az 7 ila 31 kat daha fazla yağ üretebiliyor. Daha gidilecek çok yol var fakat düşünün on yıl önce yosundan benzin yapıp arabada kullanacağız desek herhalde alay edilirdi.”

YOSUNDAN BENZİN ÜRETMEK
Bir kısım yosundan bio-dizel yakıt üretiminin mümkün olduğunu vurgulayan İrlandalı araştırmacılar da çalışmalrını bunlar üzerine yoğunlaştırıyor. Araştırma ekibi yağ sağlayabilecek tek hücrelilerle ilgili araştırmalar yapıyor ki bu bilimadamları için en zor görünen olay. Araştırmacı Fiona Moejes, yosunları makro ve mikro ölçekte büyütmenin kolay ancak yağ elde edilme aşamsının karışık ve zor olduğunu vurguluyor. Bunun için de en düşükmaliyetli ve en az kaynak kullanan yöntemi bulmaları gerekiyor.

BİNALARA YOSUNLU ENERJİ
Fransa’da bulunan Ennesys de Nanterre mühendislerinin gelecek hayali, bir binanın atık suyunun, ısıtma ve elektrik üretiminin mikro yosulardan elde edilmesini sağlamak. Bunu ise binanın atık sularından karşılayacaklar. Nedeni ise kullanılmış suyun organik elementler içermesi ve bu elementlerin mikro yosunlar için gübre görevi olmasıyla açıklanıyor. Ennesys Genel Direktör’ü, Jean-Louıs Kindler, proje aşamasını şöyle anlatıyor: “Binanın atık suyunu topluyoruz. Sonra bu suyu seyrelterek mikro yosunlar için uygun ortamın oluşmasını sağlıyoruz. Mikro yosunlar atık suda bulunan organik elementlerle besleniyor. Böylece filizleniyorlar. Daha sonra bu yosunlardan yağ ve bitkisel biyokütle elde ediyoruz. Elde edilen yağ yakıt olarak kullanılabilir. Mesela burada bir lamba için kullandık. Böylece elektrik ya da ısınma için enerji üretebiliriz.”

IŞIK YARIDMIYLA ÜRETİLECEK
Çatılarda bulunan foto biyoreaktörler sayesinde üretilecek olan doğal yakıt, transparan borular ile binanın her yerine taşınacak. Önceden santrifüjler tarafından sağlanan ayrıştırmalar aşırı enerji tüketimine sahip olduğu için bu yöntem geliştirilmiş. Üretilen yakıt kömürle eşdeğerde ve yağur suyuyla aynı kalitede.

HER YERDE BÜYÜYORLAR
Yosunlar, yeterli güneş, su ve ve karbondioksidin bulunduğu her yerde büyüyebiliyor. Balıklar için zararlı olabilecek bazı maddeler için de süzgeç görevi görüyorlar.

Yosunlar gelecekte fosil yakıtlardan vazgeçmek isteyen insanlık için önemli bir alternatif oluşturabilecek.

Kaynak: http://tr.euronews.com/

  |2.10.2013  |   | Okunma : 2763 |  | Bu haberi yazdır |  |  Tavsiye Et |

Facebookta paylaşmak için tıklayınız


Yorum Yapabilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.

» Alt Bölümden Yorum Yapabilirsiniz

 » ÜYE GİRİŞ BÖLÜMÜ
Kullanıcı Adı :
 
Şifre:
 

Güvenlik Kodu:

 
 
Yeni Kayıt -  Şifremi Unuttum
 » YARIŞMA BÖLÜMÜ
   YARIŞMAYA BAŞLA
   En İyi Üyeler
   En Son Yarışanlar
   Başarı Sıralamaları
   Yarışma Ödülleri
 » LİNKLER
Nasıl Yapılabilir
Sosyal Okulu
Odabaş Bilişim
Kaliteli Hizmet