ANA SAYFA HABERLER VİDEOLAR DERSLER OYUNLAR DOSYA RESİM GALERİSİ YARIŞMA Facebookta paylaşmak için tıklayınız
 
 » MENÜ
 Türkiye Coğrafyası
 Ülkeler Coğrafyası
 Matematik Coğrafya
 Siyasi Coğrafya
 Biyocoğrafya
 Beşeri Coğrafya
 Ekonomik Coğrafya
 Hidroğrafya
 Klimatoloji
 Coğrafya Soru Bankası
 Güncel Yazılar
 » SORU CEVAP BÖLÜMÜ
Bu bölümden coğrafya dersleriniz yada coğrafya ile ilgili sorularınız varsa bize iletebilirsiniz.
Editöre Soru Sorunuz
Cevaplanmış Sorulara Bakınız
 » BİR COĞRAFYA BİLGİSİ
Dünyada bir yılda evcil hayvan mamasına harcanan para 1,5 milyar dolardır. Bu bebek mamasına harcanan tutarın dört katıdır.
 » İÇERİK İSTATİSTİKLERİ
 Toplam Dosya Sayısı : 58
 Toplam Makale Sayısı : 87
 Toplam Ders Sayısı : 92
 Toplam Video Sayısı : 132
 Toplam Oyun Sayısı : 283
 Toplam Soru Sayısı : 11856
 Toplam Haber Sayısı : 62
 » SİTE İSTATİSTİKLERİ
Üyeler
Son Üye : asudeciv
Bugün : 0
Dün : 1
Toplam Üye : 1044
Online Üyeler
 Online üye yok..
Site Sayacı


Ip Adresiniz
ip adresim
İletişim
E-Mail : bilgi@cografyalar.com
Kaçkarların büyüleyen güzelliği
 » Kaçkarların büyüleyen güzelliği

         

Kaçkar Dağları Milli Parkı, dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan bitki türlerinin yanı sıra buzul gölleri, ormanları ve yaban hayatıyla ziyaretçileri adeta büyülüyor. Ziyaretçiler, 1994'de 51 bin 500 hektarı milli park ilan edilen Kaçkarlar'da, yöreye özgü kelebek türleri ile karaca, yaban keçisi, geyik, dağ horozu, sansar gibi türleri de görebiliyor.

 

Doğu Karadeniz sahili boyunca uzanan, büyük bölümü Rize'nin Çamlıhemşin, geri kalanı Artvin'in Yusufeli ilçesi sınırlarında yer alan, en yüksek noktasını ise 3937 rakım ile Kaçkar Kavrun Dağının oluşturduğu Kaçkar Dağları Milli Parkı, zengin faunasının yanı sıra dört mevsim karlı zirveleri, buzulları, buzul gölleri, çayırları ve sık ormanlarıyla doğa tutkunlarının en gözde mekanları arasında yer alıyor.

Yöre, dağcılık, kaya tırmanışı, tracking, rafting ve kayak sporları merkezi haline dönüşmüş durumda. Başka hiçbir yerde bulunmayan bitki ve kelebek türleri ile yaban hayatı ve eşsiz doğal güzellikleri görmek isteyenler, dünyanın dört bir yanından yöreye akın ediyor. Milli parkı ziyaret edenler arasında doğu tutkunları ve dağcılar başı çekiyor.

Kaçkar Dağlarının batısındaki Fırtına Deresi ile doğusundaki Hemşin Deresi zengin bir flora ile kaplı. Karstik flora özelliğine sahip bu bitki örtüsü, gerek alt flora gerekse üst flora endemik türleri barındırıyor. Türkiye'de orman güllerinin 3000 metreye ulaştığı tek yer Kaçkarlar.

Kaçkarlar, Pleistosen'e (jeolojide buzul çağı) ait buzul izleriyle beraber aktüel buzlaşmanın birlikte görüldüğü ender yerlerden birisi. Bu sahada buzullarla birlikte buzul gölleri, buzul vadileri de bulunuyor. Fauna açısından da zengin olan Kaçkarlar, kurt, ayı, domuz, tilki, karaca, yaban keçisi, geyik, sansar, çakal, dağ horozu, Kafkas semenderi gibi türleri barındırıyor. Sabırlı ziyaretçiler, yörede dağ horozu görebiliyor, karaca, geyik ya da yaban keçisiyle karşılaşabiliyor. Yaylacılık faaliyetinin de yapıldığı Kaçkar Dağları'nda yayla yaşam kültürü ve sosyal yaşantısı turizmde artı değer olarak ön plana çıkıyor.

HAFTA SONLARI DOĞA TUTKUNLARININ AKININA UĞRUYOR

Kaçkar Dağları, batıda Verçenik Dağı ve çevre zirveler, merkezde Kaçkar-Kavron Dağları, doğuda ise Altıparmak Dağları olmak üzere başlıca üç gruba ayrılıyor. Havaların ısınmasıyla dağlar, özellikle hafta sonları doğa tutkunlarının akınına uğruyor.

Dr. Tamer Erhan Balta, Diş Hekimi Barış Can Telatar, Ziraat Mühendisi Engin Balta'nın da aralarında bulunduğu bir grup doğasever de hafta sonu Kaçkarları ziyaret edenler arasındaydı. 3709 rakımlı Verçenik Dağına tırmanmak isteyen gruptakiler, 2110 rakımlı Orta Yayla'ya kadar araç ile geri kalan yolu ise birikmiş kar kütlelerinin araca geçit vermemesi nedeniyle yürüyerek devam ettiler. Gezinin geri kalanını Dr. Tamer Erhan Balta, şöyle anlattı:

''Bir taraftan güneşin karların üzerindeki ışık oyunlarını, diğer taraftan tüm güzelliklerini cömertçe sunan doğayı seyrederek ilerledik. Henüz yaylacılar yoktu görünürde, bütün ezgilere sırtımızı dönüp sadece doğanın sesini dinleyerek sürdürdüğümüz yürüyüşümüzde, yaban hayatından 4 üyesi olan geyik ailesi karşıladı bizi. Biraz utangaç olduklarından çok yaklaşamadık, ancak bize gösterdikleri ilgiden çok memnun kaldık.

Zaman zaman küçük molalar vererek devam ettiğimiz yolculuğumuzda, tamamen beyaz örtü ile kaplı 2800 metre rakımlı Kapılı Göller bölgesine ulaştık ve burada ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandırdık. Havanın kararmasına kısa süre kaldığı için yarım saatlik kahve molasının ardından dönüşe geçtik. Yol boyunca açan kır çiçekleri uğurladı bizi. Karların üzerinde 2 saat 10 dakika yürüdükten sonra aracımızın bulunduğu yere inmiştik, ardından da Çamlıhemşin ilçe merkezine döndük. Son derece yorucu ve bir o kadar da keyifli bir günü geride bırakmıştık. Işığıyla yolumuzu aydınlatan güneşe ve bütün güzelliklerini cömertçe bize sunan doğaya sonsuz teşekkürler.''


  |26.2.2015  |   | Okunma : 3444 |  | Bu haberi yazdır |  |  Tavsiye Et |

Facebookta paylaşmak için tıklayınız


Yorum Yapabilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.

» Alt Bölümden Yorum Yapabilirsiniz

 » ÜYE GİRİŞ BÖLÜMÜ
Kullanıcı Adı :
 
Şifre:
 

Güvenlik Kodu:

 
 
Yeni Kayıt -  Şifremi Unuttum
 » YARIŞMA BÖLÜMÜ
   YARIŞMAYA BAŞLA
   En İyi Üyeler
   En Son Yarışanlar
   Başarı Sıralamaları
   Yarışma Ödülleri
 » LİNKLER
Nasıl Yapılabilir
Sosyal Okulu
Odabaş Bilişim
Kaliteli Hizmet